Seznamkový lektvar

Málokdo žije sám. Je pro nás přirozenější žít ve vztahu. Vzájemně přínosný partnerský vztah je zpevňující půdou pod nohama pro kvalitní a šťastný život. Vždyť právě milující otcové milováni od svých rodin bývají ti nejmotivovanější a nejodhodlanější muži. Seznamky jsou aktuální téma. Nemusí však nutně sloužit k seznámení, i když to mají v názvu a popisu práce. Seznamky mohou být i skvělý trenažér… No a o tom je toto mé vyprávění v podobě úvodního článku ze stejnojmenného dílka, který zde uvádím za následujícím odstavečkem pod těma třema pluskama.

Prokliknutím obrázku knížky výše (nebo zde) můžete získat dílko celé. Rovněž se něco více můžeme dozvědět v Andělské dvacítce 43. týdne, moderované Pavlem Andělem, kde jsme mluvili i o tomto dílku. A teď už ta ukázka v podobě úvodního článku publikačky…

+ + +

KAPITOLA I.

ČLÁNEK 1 – ÚVOD

 

Jistý přítel mě nazval znalcem žen. Nemohl to myslet jinak než v humorné nadsázce, protože tyto dvě slova nelze spojit. I když se pokusím o objektivní shrnutí svých zkušeností ze seznamek, je to pořád jen můj pohled.

Předně chci zmínit, co si myslím o pravidlech. Žádná nejsou, pokud si nějaká nevytvoříme a nepřistoupíme na ně. Totéž platí na seznamkách. Možná je vhodné používat za pravidla to, co je nejčastějším chováním v rámci etiky, pro toho, kdo se v tom cítí dobře. Kdo chce, ať je klidně bere jako dogma.

Třeba jsem kdesi četl takovéto pravidlo, aby muž vzal ženu za ruku nejdříve na druhé schůzce, vášnivé políbení až na třetí schůzce a dárek aby přinášel tak obschůzku, aby si na ně dáma příliš nezvykla. No nevím, třeba to někomu pomůže se tím řídit. Zažil jsem paní, která se svěřila s tím, jak se jí muž zprotivil, když se jí na druhé schůzce ptal, jaké sexuální polohy má ráda. Zažil jsem i jinou dámu, která na první schůzce sama od sebe na sebe sdělila, že před každým setkáním si pouští porno a masturbuje, aby pak nebyla tak nadržená. Může vyjít vztah, kdy ti dva se po dvou letech oťukávání vezmou za ruce, třetí rok si dají pusu a čtvrtý rok počnou, a mohou být spolu šťastni celý život. Stejně tak se může sejít pár, který hned na první schůzce skončí v posteli, vydrží jim vzájemná náklonnost a můžou být spolu šťastní celý život též. Všeobecná pravidla by jim prospět mohla a nemusela. Nevyzývám tímto k lehkovážnosti a apeluji na zdravý selský rozum. Určitá zdrženlivost, zvláště v počátcích, může spíše prospět. Někdo radí nemluvit o bývalých partnerech, jiným to vyhovuje, ten zas mluví jen o sobě, nebo o své minulosti, některá se z toho zhrozí a jiná napjatě poslouchá. Jestli bych měl doporučit nějaké pravidlo, tak činit to, co zúčastnění chtějí a cítí a to tak, aby tím neubližovali sobě ani protějšku v rámci úcty, respektu a tolerance, aby byl brán ohled na vzájemný prospěch. Co se dá očekávat, že muž bude aktivnější a žena bude dávat najevo přesah, však mohou být i obrácené role, a to ve všech směrech.

Očekávání. Hojně se vyskytující právě na seznamkách. Slyšel jsem o případu, kdy se dva mladí lidé měsíce potkávali v rámci společné party, a najednou poznali, že spolu mají být, což dříve ani jednoho z nich nenapadlo. Vytvořili pak šťastný pár. Patrně byli prosti očekávání. Na seznamkách je to většinou jinak. Jaký je rozdíl mezi očekáváním a čekáním. V očekávání je lpění na tom, jak to chci já, a lpění je jedovaté, kdežto u prostého čekání je dán zásadní prostor k tomu, že to může být i jinak. Co s tím? Doporučuji meditaci a vyhledávat zkušenosti a přijmout i svá selhání, jsou skvělá šance k poučení a k odražení se dál. Důležité je nezahořknout, před čímž mě varoval kamarád ve chvíli, kdy jsem k tomu po mnohých nezdarech neměl daleko. Vzal jsem si to k srdci. Poznal jsem, že stejně bych zahořkl především sám na sebe, utloukán sám svými očekáváními, jaká která partnerka má být a jak se má chovat. A na seznamkách buďte obezřetní… nebývá tam tak častý výskyt přímého jednání, na jaké můžete být zvyklí z oblíbeného soukromí. Každá dáma, se kterou jsem se setkal, mi byla šancí na další posun a pochopení, a že jsem se někdy nestačil divit. Však zármutek se mi časem začal proměňovat v úsměvný nadhled. Výsměch nedoporučuji, ale ani nezavrhuji. Je to lidská vlastnost. Zprvu jsem se oťukával s citovými upírkami, aniž bych je rozpoznal. Jak jsem postupně poznával a učil se, stoupala i úroveň dam, které mě kontaktovaly. Nejpřínosnější setkání byla většinou s těmi, které mě oslovily první. Jinak jsem měl dojem, že dámy, které jsem oslovil první já, jevily povětšinou známky nadřazenosti, jako by byly něčím víc… Ženy, které oslovily první mě, si spíše vážily kontaktu se mnou.

Důvody, proč se mnozí na seznamkách nemohou dlouho seznámit bývají, že jejich idol nesplňuje právě mohutná očekávání a je jiný než realita. Častý jev účastníků je neochota přizpůsobit svůj ideál realitě, a to třeba i tehdy, když si lidé voní a jsou si sympatičtí. Též často chybí tolerance, a zvláště v oblastech, v kterých dotyční sami hřeší. Zažil jsem paní, co zmínila netoleranci k flirtům, ač k nim sama sklouzávala, jiná zas požadovala vyřešenou minulost a přitom přetlaky ohledně bývalého zabraly většinu jejího projevu.

Jen těžko lze očekávat, že se mnou bude protějšek spokojený, když bych sám se sebou spokojený nebyl. A teď bych chtěl zmínit co považuji za neotevřené dveře třinácté komnaty, nejen na seznamkách. Je to nepřijetí sebe sama a následné promítání odmítnuté části na protějšek. Pokračováním může být boj, v podstatě se sebou sama, který často končí zavržením protějšku v nevědomé naději, že si s kopačkama odnese i mou odmítnutou část. Tedy kdo chce uspět v seznámení, měl by především přijmout sám sebe a to se vším všudy. Nebo alespoň přistoupit na přijetí všech vlastnosti světa na sebe sama. Je jedno jaké jsou, důležité je, v jaké míře a podobě kterou z nich a v jaký čas projevíme. Pak si můžeme vybrat, jací skutečně chceme být a jsme, protože poznáme svou celistvost.

Potom se naskýtá otázka, zda neúspěch v pokusu o vztah je skutečně nezdar nebo naopak vítězství. Doporučuji přístup přijmout svá selhání a zároveň se utěšit tím, že co ztratím, tak asi pro mne nemělo cenu nebo nebyl ten správný čas, abych to měl. Často se mi stávalo, že další nová dáma mi zastínila ty předchozí. Jak rostly moje zkušenosti, tak postupně úroveň žen, které stály o kontakt, stoupala. Když se ohlédnu zpátky, nelituji žádné ztráty v tomto směru.

A u těch, kterým seznámení vyjde rychle a jsou spokojení? Jsou takové menšinové případy. Též to ale může provázet zidealizování protějšku, kdy se neudělá krok přizpůsobení idolu realitě, ale raděj se realita nevidí skoro vůbec. Statistiky seznamek hovoří o počtu zúčastněných, však málokdy je uveden počet spokojených párů, které jsou spolu více jak rok. Je to víc jak pět procent přihlášených? No nevím. Značná část úspěchu je najít spokojenost už jako nespárovaný. To je potom velká šance potkat toho pravého partnera.

Vzpomínám si, když jsem se seznamováním začal. Bylo to v době, kdy jsem se rozešel se svou bývalou ženou. Šel jsem cestou, kdy jsem se nejdříve rozešel a pak začal hledat a navazovat nové partnerství. Mám ve vínku být zaměřený na jednu partnerku, a to pokud možno trvalou. Možná je to chyba. Však každý to může mít jinak a nemusí to být špatně. První dáma, s kterou jsem se přes seznamku setkal, odpověděla na můj dotaz, co od chlapa očekává a co si na něm cení, tak aby byl sám sebou. Vystihla to skvěle. V podstatě si u žen cením to stejné, přirozenou krásu, pro kterou žena nemusí přehnaně mnoho dělat, aby prostě krásná byla. Nevadí mi, když žena o svůj vzhled zdravě pečuje, to k ní patří. Co se týká péče o vzhled, tak na druhou stranu oprávněně málokterá žena ocení do praxe realizované rčení, že správný chlap má smrdět tabákem, potem a vlastní močí. A ohledně jiskry, té mohou dosáhnout i zdánlivé ošklivky, aniž by musely na plastiku. Ať neháže flintu do žita nikdo, kdo se necítí krásou obdařen. Přes všechny pochyby a odrazy zrcadla či zlobivé ručičky na váze se vyplatí uchovat si víru, že se objeví ten pravý partner s opravdovým zájmem. Před zahořknutím jsem tu ale už varoval. Navíc, někdy život spojí lidi, že se druzí nestačí divit, jak k tomu mohlo dojít, a ví to třeba jen oni dva.

O tom, jak se mi dařilo ve snaze o vztah, se podrobněji rozepíši v dalším článku.

(konec ukázky)

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *